Pieniądze źle wydane, czyli zakup problematycznej nieruchomości

Czasem jest tak, że trafiamy na jakąś prawdziwą okazję na rynku nieruchomości. Zupełnie niespodziewanie znajdujemy dom położony w urokliwej, malowniczej okolicy. Czujemy się nim oczarowani. Mamy wrażenie, że to jest właśnie to miejsce na świecie, w którym chcemy żyć. Pod wpływem emocji podejmujemy, więc decyzję o jego zakupie. Kontaktujemy się z pośrednikiem zajmującym się jego sprzedażą celem sfinalizowania transakcji i w głowie liczymy pieniądze, które musimy wydać na jego zakup.

Nieruchomość mina

Każda osoba, posiadająca uprawnienia do wykonywania zawodu pośrednika zobowiązana jest do tego, by posiadać OC pośrednika w obrocie nieruchomościami

Autor zdjęcia: The Hamster Factor

Czasem jednak bywa i tak, że okazja, na którą trafiliśmy wcale nie jest tak wspaniała, jak nam się z początku wydaje. Okazać się, bowiem może, że dom jest zadłużony (więcej tutaj), bądź też, że działka, na której się znajduje jest skażona, bo składowane były w jej sąsiedztwie niebezpieczne i toksyczne materiały. Nie mając takiej świadomości, decydujemy się na zakup, nie wiedząc jak dotkliwe będą w przyszłości dla nas konsekwencje takich decyzji.

Czy jednak jesteśmy w takiej sytuacji całkowicie bezradni? Czy nie mamy możliwości dochodzenia swoich praw?

Odszkodowanie z ubezpieczenia pośrednika

Każda osoba, posiadająca uprawnienia do wykonywania zawodu pośrednika zobowiązana jest do tego, by posiadać OC pośrednika w obrocie nieruchomościami (więcej: https://posrednik-nieruchomosci.iexpert.pl/oc-obowiazkowe-posrednika-nieruchomosci/). Ubezpieczenie to ma na celu ochronę interesów poszkodowanych na skutek zaniedbań, lub też błędów pośrednika. Tak, więc, jeśli zdarzy się, że pośrednik nie zweryfikował istotnych kwestii związanych z nieruchomością, mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie od ubezpieczyciela, u którego wykupioną ma taką polisę z tytułu OC.

Comments are Disabled